Czytaj więcej: Wpływ impedancji źródła na Qts głośnika

Przyjęło się uwzględniać wpływ RDC cewki zwrotnicy na dobroć QTS głośnika. Czy pomijanie jej reaktancji XL nie jest zbyt dużym uproszczeniem?

Czytaj więcej: Usztywnienie membrany głośnika

Praktyczny pomysł poprawy szybkości głośnika przez usztywnienie membrany za pomocą tekturowych pasków.

Czytaj więcej: Odwijanie cewek

Program OdwL rozwiązuje odwieczny problem z nawijaniem cewek. Przez całą erę elektroniki cewki nawijano, gdy tymczasem można je... odwijać :-)

Czytaj więcej: Ujemne sprzężenie zwrotne lokalne, czy globalne?

Ujemne sprzężenie zwrotne (USZ) lokalne, czy globalne? - oto jest pytanie.

Czytaj więcej: Wzmacniacz ze stabilnym prądem spoczynkowym

Jeśli bawisz się w sprawdzanie przydatności różnych typów tranzystorów mocy zrób sobie wzmacniacz ze stabilnym prądem spoczynkowym, w którym wartość tego prądu nie zależy od parametrów tranzystorów.

Czytaj więcej: Maksymalna średnia moc wyjściowa wzmacniacza

Podskok napięcia zasilacza we wzmacniaczu m.cz., oprócz zwiększenia maksymalnej mocy muzycznej powoduje również w praktyce wzrost maksymalnej średniej mocy wzmacniacza.

Czytaj więcej: Dwa trafa na wyjściu wzm. lampowego

Proponuję zapoznać się z nietypowym połączeniem dwóch transformatorów głośnikowych umożliwiającym poszerzenie pasma przenoszenia wzmacniacza lampowego. Jedyną wadą prezentowanego rozwiązania jest niemożność załączenia ujemnego sprzężenia zwrotnego za tymi transformatorami.

Czytaj więcej: Moc prądu zmiennego

Wszyscy znamy fakt występowania superpozycji mocy dwóch przebiegów napięciowych o różnych częstotliwościach. Jednak zagadnienie to nie jest zbyt dobrze intuicyjnie wyczuwalne. Zachęcam do zapoznania się z moimi refleksjami na ten temat.

Czytaj więcej: Wzmacniacz o ujemnej impedancji wyjściowej

Czy wiesz, że możliwe jest wykonanie wzmacniacza o ujemnej impedancji wyjściowej :) i to wykorzystując posiadany przez Ciebie wzmacniacz audio. Oczywiście bez ingerencji wewnątrz niego. Można sobie popróbować, co daje np. zmniejszenie rezystancji cewki głośnika lub/i jej indukcyjności rozproszenia.

Czytaj więcej: Obliczanie kondensatorów sprzęgających

Zamieszczam sposób wyliczania kondensatorów sprzęgających itp. To jest naprawdę bardziej skomplikowane niż mogłoby się wydawać, choć mam nadzieję spowodować, by stało się znów proste :-)