Audio

Odwijanie cewek

Nieodłącznym elementem konstruowania własnej zwrotnicy głośnikowej jest własnoręczne wykonywanie cewek. Rzadko się bowiem zdarza, że oferowane w handlu gotowe indukcyjności zawierają się w wymaganym przez naszą konstrukcję obszarze wartości. Można wtedy postąpić dwojako:

  1. Nawijać cewki (najmniej ciekawe zajęcie dla współczesnych entuzjastów audio).
  2. Odwijać cewki (może być ciekawsze :-)

Proponuję tutaj to drugie – kupujesz gotowe indukcyjności w sklepie, odwijasz kilka zwojów i gotowe. Tak, ale co zrobić, kiedy na etykietce nie pisze, ile oryginalnie jest zwojów – tylko wtedy takie podejście jest względnie proste? Niestety wówczas konieczne staje się użycie miernika indukcyjności, którym teoretycznie musimy wykonać min. 3 pomiary (pomiar początkowy, pośredni i końcowy). Tę właśnie ideę realizuje prezentowany program OdwL.zip [253 kB]. Korzyścią użycia OdwL jest właśnie istotne zmniejszenie dużej liczby iteracji będącej udziałem odwijania na "chybił – trafił".

Program OdwL

Jego obsługa polega na:

  • Początkowym wpisaniu stałych.
  • Oszacowaniu wstępnego odwinięcia wraz z odpowiednimi wpisami do (1). To oszacowanie ma wpływ na liczbę wszystkich iteracji (cyklów odwinięcia z pomiarem L), których może być najmniej 2 i praktycznie najwięcej 3.
  • Obliczeniu iteracji (2).
  • Dalszym odwinięciu o liczbę zwojów podaną w (3).
  • Uzupełnieniu (1).
  • Przejściu do (2) (proces iteracyjny zostanie przerwany przez stosowny komunikat programu).

Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć, byście przestali już nawijać ;-)


Historia artykułu
2003-03-19: powstanie
2014: korekta po przejściu na Joomla (ostatni stat. HTML)
2023-12-08: korekta po przejściu z J3 na J5

© Copyright Krzysztof Kolisz 2003