Inne

Planowanie własnego programu RTV ;-)

Jeśli zamierzasz najbliższe Święta i Sylwestra spędzić tylko przed telewizorem, to lepiej nie mogłeś trafić – przedstawiam programik RTV.zip[23kB], przy pomocy którego możesz dobrze zaplanować swoje oglądanie 24 h / dobę na 100 kanałach. Ograniczeniem jest jedynie ilość równocześnie pracujących telewizorów (1 aparat).

Działanie tego prostego programu pod DOS'a polega na obróbce pliku wejściowego o nazwie rtv.in i wygenerowaniu wyjściowego rtv.out, który stanowi właściwy plan oglądania. W pliku rtv_help.txt jest dokładny opis programu oraz specyfikacja formatów plików.

W pliku demo_in.txt znajduje się przykład pliku wejściowego. Jak widać, jego format umożliwia łatwe wpisanie wybranych pozycji programowych z gazety. Można oczywiście wspomóc się Internetem. Nie zapomnij na końcu pliku dodać znaku tyldy ~ (w pierwszej kolumnie).

W demo_out.txt jest plik wyjściowy po obróbce wejściowego pliku demonstracyjnego. Plik wyjściowy jest tu w formacie małym (na ekran). Można wygenerować też format duży na drukarkę w poziomym układzie strony. Omówienia wymaga "tabela" po prawej stronie. Zawiera ona procentowe straty w oglądaniu sąsiednich w czasie pozycji programowych. Tu po dwie kolumny na pozycje wcześniejsze i późniejsze (po 5 kolumn dla formatu dużego). Np. oglądając MacGyver'a o godz. 13.05 tracę 83% programu z 13.00 oraz 50% programu o 13.55. Bardziej odległe w czasie programy mogę spokojnie oglądać w całości (MacGyver nie pokrywa ich w czasie).

© Copyright Krzysztof Kolisz 2003-12-23