Wstęp - Dane techniczne - Charakterystyka ogólna - Wrażenia eksploatacyjne - Uwagi końcowe
Ze względu na napotkane przed zakupem trudności w znalezieniu w sieci opisów Yacht Boy 80, przedstawiam teraz swój własny opis wrażeń z jego obsługi.
Również zamieszczam jego instrukcję obsługi.
Wstęp - Dane techniczne - Charakterystyka ogólna - Wrażenia eksploatacyjne - Uwagi końcowe
Niestety producent podaje dość mało informacji na ten temat. Np. nie podaje czułości i selektywności. Na początek dane techniczne skopiowane z instrukcji obsługi.
Zasilanie bateryjne: 4 × 1,5 V (typ Mignon LR 6/AM 3/AA)
Zasilanie sieciowe: 6 V (200 mA) zasilacz sieciowy napięcia stałego
300 mW 10% THD
Antena teleskopowa: FM (UKF) i SW (fale krótkie)
Antena ferrytowa: MW (fale średnie) i LW (fale długie)
FM (UKF): 87,5 - 108 MHz
MW (fale średnie): 520 - 1710 kHz lub 522 - 1710 kHz
LW (fale długie): 153 - 283 kHz
SW1 - 14 (fale krótkie):
120 m 2,3 - 2,495 MHz
90 m 3,2 - 3,4 MHz
75 m 3,85 - 4,0 MHz
60 m 4,75 - 5,06 MHz
49 m 5,9 - 6,2 MHz
41 m 7,1 - 7,35 MHz
31 m 9,4 - 9,99 MHz
25 m 11,6 - 12,1 MHz
21 m 13,5 - 13,87 MHz
19 m 15,1 - 15,8 MHz
16 m 17,48 - 17,9 MHz
15 m 18,9 - 19,02 MHz
13 m 21,45 - 21,75 MHz
11 m 25,6 - 26,1 MHz
Gniazdo napięcia stałego: Ø 4,0 mm, 6 V (200 mA)
Gniazdo słuchawkowe: Ø 3,5 mm stereo, impedancja 2 × 32 ohm
Gniazdo antenowe do odbioru fal krótkich SW: Ø 3,5 mm mono
szer × wys × głęb: 184 mm × 120 mm × 40 mm
Ciężar: 510 gr
Wstęp - Dane techniczne - Charakterystyka ogólna - Wrażenia eksploatacyjne - Uwagi końcowe
Dalej przedstawiam już własny opis.
Wstęp - Dane techniczne - Charakterystyka ogólna - Wrażenia eksploatacyjne - Uwagi końcowe
Pierwsze wrażenie do bardzo dobra akustyka radia. Oczywiście przy tych niewielkich wymiarach o basach mowy być nie może. Konstruktorzy Grundiga włożyli tam jakiś dobry głośnik szerokopasmowy o naturalnym brzmieniu. Tony średnie i wysokie dobrze współgrają. Podłączenie wysokiej klasy słuchawek (nie tych dostarczonych wraz z radiem) potwierdza dobrą jakość dźwięku.
Próby odsłuchu zakresu UKF były przeprowadzane na antenie teleskopowej w sąsiedztwie nadajnika UKF 1kW w odległości ok. 1km. Nie było słychać zakłóceń od tej stacji, czego nie można było powiedzieć o Ania 2 Eltry o podobnych wymiarach, gdzie ta stacja jest słyszalna niemal w całym paśmie ;) Później jeszcze zbliżyłem się do anteny tego nadajnika na 50 metrów, kiedy to dopiero wtedy "wchodziły" niewielkie zakłócenia w zależności od ustawienia anteny teleskopowej. Generalnie odbiór na UKF można ocenić na bardzo dobry.
Testy na "pozostałych" falach przeprowadzałem w terenie otwartym.
Odbiór fal krótkich w terenie otwartym na antenie teleskopowej można jednym słowem określić jako krystalicznie czysty odbiór bardzo wielu stacji. Prawie każde pasmo było „otwarte” i większość stacji wypadała bardzo silnie. Przypomniało to odbiór na odbiornikach lampowych z anteną zewnętrzną, gdzie aż "dzwoniło".
Uwagi odnośnie dobrej akustyki radia odnoszą się również do zakresu SW oraz pozostałych LW i MW. Pomijając basy, YB80 może tu spokojnie konkurować z VEF206. Mowa jest słyszalna bardzo wyraźnie i dobitnie.
Można już na teleskopowej antenie łapać krótkofalowców np. polskie QSOs na 3.7MHz na SSB oraz wiele stacji europejskich, zarówno na SSB jak i CW na 3.5, 7 i 14MHz. W końcu YB80 pozwala też na odbiór innych służb radiokomunikacyjnych, pasma CB lub po prostu wzorców czasu.
W YB80 nie występują zbędne sygnały (lustrzane itp.). Wiadomo – podwójna przemiana. Podczas przestrajania nie ma interferencji charakterystycznych dla odbiorników z jedną przemianą. Na AM byłyby to piski o zmieniającej się częstotliwości wraz z przestrajaniem.
Radio to ma dość dobrą selektywność. Odstrojenie się o 10 kHz od bardzo silnej stacji krótkofalowej np. BBC, powoduje właściwie całkowite jej „zniknięcie”, słyszany jest praktycznie tylko szum.
Reklamowaną funkcję odbioru SSB należałoby w YB80 uściślić jako DSB (Dual Side Band) – odbiór dwóch wstęg jednocześnie, dolnej i górnej. Oczywiście SSB jest podzbiorem DSB, zatem praktycznie w stosunku do sprzętu komunikacyjnego mamy tylko podwyższony poziom zakłóceń pochodzący od innych stacji SSB.
Ostatnio przeprowadziłem dość regularne testy odbiornika w terenie z będącą na wyposażeniu anteną drutową. Najważniejsze spostrzeżenie - antenę tą należy podłączać do anteny teleskopowej, a nie do dedykowanego gniazda SW EXT. ANT. Nie wiem na ile jest to cecha jedynie mojego egzemplarza YB80, a na ile błąd konstrukcyjny, ale podłączenie już niewielkiego przewodu do wspomnianego gniazda powoduje wzbudzenie się układu odbiornika!!! Początkowo sądziłem, że jest to bardzo duże przesterowanie stopni wejściowych, jednak częstotliwości "odbieranego" jazgotu silnie zależą od zbliżania ręki do przewodu. Wzbudzenie to nie występuje przy podłączeniu anteny drutowej do anteny teleskopowej. Dalszy opis współpracy odbiornika z anteną drutową dotyczy właśnie tego przypadku.
YB80 ma przełącznik LO/DX zmieniający na SW wzmocnienie stopni wejściowych. W pozycji DX podłączenie w terenie otwartym kilka metrów anteny drutowej będącej na wyposażeniu radia, w zależności od warunków propagacji, pory dnia itp., może powodować niewielkie przesterowanie tych stopni. Wydaje się, że długość oryginalnej anteny drutowej została dobrana do możliwości odbiornika. Np. w paśmie amatorskim 80m jej podłączenie znacznie poprawia siłę i jakość odbieranych polskich stacji SSB - w lutym 2007 o godz. 16-tej w terenie otwartym odbierałem silnie i czysto 3 takie QSO, oprócz tego wiele z zagranicy.
Prawdopodobnie więc konstruktorzy Grundiga zoptymalizowali to radio do niezbyt długich anten. Krótkofalowy odbiór w terenie otwartym na antenie teleskopowej jest bardzo dobry i pozwala spokojnie określić YB80 mianem odbiornika globalnego.
Odbiór bardzo poprawny bez zbędnych interferencji itp. choć czułość wydaje się nieco gorsza od tej na SW. Warszawa I idzie czysto jak na UKFie.
Wstęp - Dane techniczne - Charakterystyka ogólna - Wrażenia eksploatacyjne - Uwagi końcowe
Wiadomo, że to nie jest odbiornik komunikacyjny, ale radiofoniczny, więc szum poza stacjami jest na poziomie dużo niższym niż sygnał użytkowy stacji.
Radio to ma małą wadę polegającą na tym, że pod wpływem zbliżenia ręki do wyświetlacza LCD na odległość 0.5cm, pojawiają się niewielkie zakłócenia od "cyfrówki", ale w praktyce nie ma to znaczenia.
Odbiornik ma plastykową obudowę. Na wyposażeniu jest etui, zwijana kilkumetrowa antena zewnętrzna oraz słuchawki.
© Copyright Krzysztof Kolisz SQ8IJZ, 2004-10-30