Przyjęło się uwzględniać wpływ RDC cewki zwrotnicy na dobroć QTS głośnika. Czy pomijanie jej reaktancji XL nie jest zbyt dużym uproszczeniem?

Praktyczny pomysł poprawy szybkości głośnika przez usztywnienie membrany za pomocą tekturowych pasków.

Program OdwL rozwiązuje odwieczny problem z nawijaniem cewek. Przez całą erę elektroniki cewki nawijano, gdy tymczasem można je... odwijać :-)

Audiofilskie Altusy... czy to możliwe?

Ujemne sprzężenie zwrotne (USZ) lokalne, czy globalne? - oto jest pytanie.

Jeśli bawisz się w sprawdzanie przydatności różnych typów tranzystorów mocy zrób sobie wzmacniacz ze stabilnym prądem spoczynkowym, w którym wartość tego prądu nie zależy od parametrów tranzystorów.

Podskok napięcia zasilacza we wzmacniaczu m.cz., oprócz zwiększenia maksymalnej mocy muzycznej powoduje również w praktyce wzrost maksymalnej średniej mocy wzmacniacza.

Proponuję zapoznać się z nietypowym połączeniem dwóch transformatorów głośnikowych umożliwiającym poszerzenie pasma przenoszenia wzmacniacza lampowego. Jedyną wadą prezentowanego rozwiązania jest niemożność załączenia ujemnego sprzężenia zwrotnego za tymi transformatorami.

Wszyscy znamy fakt występowania superpozycji mocy dwóch przebiegów napięciowych o różnych częstotliwościach. Jednak zagadnienie to nie jest zbyt dobrze intuicyjnie wyczuwalne. Zachęcam do zapoznania się z moimi refleksjami na ten temat.

Czy wiesz, że możliwe jest wykonanie wzmacniacza o ujemnej impedancji wyjściowej :) i to wykorzystując posiadany przez Ciebie wzmacniacz audio. Oczywiście bez ingerencji wewnątrz niego. Można sobie popróbować, co daje np. zmniejszenie rezystancji cewki głośnika lub/i jej indukcyjności rozproszenia.

Zamieszczam sposób wyliczania kondensatorów sprzęgających itp. To jest naprawdę bardziej skomplikowane niż mogłoby się wydawać, choć mam nadzieję spowodować, by stało się znów proste :-)